Kostky ledu jsou nepostradatelnou součástí mnoha nápojů nebo koktejlů podávaných v létě - umožňují, aby nápoj zůstal déle studený, a také zpestřují jeho vzhled. K jejich přípravě je nezbytné pořídit si formy na led. Ty jsou dnes k dostání v mnoha zajímavých tvarech (např. koule nebo sklenice), které umožňují zajímavou prezentaci nápojů. V závislosti na zvolené velikosti formy na led můžete najednou získat od jedné až po 32 kostek. Podívejte se na různé typy dostupných forem na led!

číst dál >

Jak vybrat formy na kostky ledu?

Při výběru forem na kostky ledu je vhodné věnovat pozornost následujícím skutečnostem:

  1. Tvaru formy na led - koule, velké kostky, nebo snad diamanty či skleničky? Forma na led nemusí nutně umět vytvořit pouze klasické malé kostky. Pokud se rozhodnete pro neobvyklé tvary, můžete zpestřit každý podávaný nápoj a upoutat pozornost zákazníků. Tvar bude důležitý také při použití kostek ve větších nádobách, např. při podávání limonád - v takovém případě se může hodit forma na velké kostky ledu nebo forma na ledové koule s velkým průměrem.
  2. Velikost formy na ledové kostky - čím větší velikost formy na ledové kostky zvolíte, tím více kostek vám umožní připravit za stejnou dobu. Při výběru větší formy je však důležité zajistit, aby byla opatřena víkem, abyste se vyhnuli rozlití vody v mrazničce, což se může stát u větších forem z pružného silikonu. V případě malých mrazniček můžete zvážit výběr formy na kostky ledu menších rozměrů, aby se do mrazničky lépe vešla.
  3. Materiál - dobrá forma na ledové kostky by se měla snadno vyprazdňovat, aniž by se kostky poškodily. Z tohoto důvodu bude nejlepším řešením silikonová forma na led, silikonová forma na ledové kostky vyrobená z pružného materiálu, ze které snadno vytlačíte připravené kostky ledu. Je to rozhodně pohodlnější varianta než klasická plastová forma na led, u které často hrozí, že se připravené kostky při vyndávání poškodí.
  4. Certifikace pro styk s portavinami - každá silikonová formicka na led, aby mohla být bezpečně používána v kuchyni, by měla být testována na chemické složení, kvalitu a mechanické vlastnosti. Pokud testy projde, je schválena Státním zdravotním ústavem, což znamená, že připravený led bude nezávadné.
  5. Prohlášení o shodě CE - všechny silikonové formy na led by měly být rovněž opatřeny značkou CE, která potvrzuje, že výrobek splňuje evropské požadavky a může být prodáván v Evropě.

Jak připravit dokonalé kostky ledu?

Ideální kostky ledu by měly být průhledné, s hladkými stěnami a lesklým povrchem. Jak tohoto efektu dosáhnete? Silikonové formy na ledové kostky je třeba nejprve důkladně umýt - nejlépe v myčce. Poté do forem nalijte filtrovanou vodu a nasaďte víčka, pokud jsou jimi vybaveny. Připravené formy se poté vloží do mrazničky - je důležité zajistit, aby byly formy umístěny na stabilním podkladu a aby z otvorů nemohla vytékat voda. Z tohoto důvodu je ideálním řešením forma na kostky ledu s víkem nebo odnímatelným podstavcem - obě řešení skvěle zvyšují stabilitu zásobníku. Formičky na led naplněné vodou nechte v mrazničce přibližně 3-4 hodiny. Po této době by se ve formách měly vytvořit dokonalé kostky ledu připravené k vložení do sklenice s nápojem. Výroba ledu pomocí forem na ledové kostky je snadná a příjemná.

Proč si vybrat silikonové formy na led?

Pokud má provozovna v úmyslu podávat studené nápoje nebo jiné mražené nápoje, musí se vybavit nástroji na výrobu kostek ledu. Ačkoli lze k tomuto účelu použít jednorázové sáčky na led, formy jsou rozhodně lepší volbou. Především formy na led umožňují vytvářet dokonale rovnoměrné kostky s hladkým povrchem. Sáček navíc nenabízí stejné možnosti jako forma na led - velké kostky, koule nebo diamanty jsou tvary, které by bez formy na led nebylo možné vyrobit. Silikonové tvořítko na led je také opakovaně použitelným nástrojem - po umytí ji lze znovu použít, což je z dlouhodobého hlediska levnější než nákup tisíců jednorázových sáčků.

Pro gastronomická zařízení se můžete rozhodnout také pro profesionální stroje na výrobu ledu - výrobníky ledu nebo výrobníky šupinového ledu. Tyto stroje však zabírají poměrně dost místa, takže jsou nevhodné pro malé provozovny, kde se počítá každý centimetr. Takové barové vybavení se však může ukázat jako ideální volba pro velké provozovny, kde je poptávka po čerstvém ledu opravdu vysoká.
Podívejte se na naši kompletní nabídku zařízení na výrobu ledu - silikonové formy i výrobníky ledu. Pokud máte jakékoli dotazy, vždy vám rádi pomůžeme, takže nás neváhejte kontaktovat!