Varný kotel je nepostradatelným vybavením jídelen, průmyslových kuchyní, školních jídelen, hotelů, restaurací, stravovacích zařízení a všude tam, kde se připravuje velké množství potravin. Je určen k efektivnímu a bezpečnému vaření, ohřívání a přípravě pokrmů. Díky své konstrukci a funkčnosti umožňují varné kotle přípravu pokrmů ve velkém množství při zachování vysoké kvality a chuti pokrmů. 

Tato varná technika usnadňuje přípravu pokrmů a maximalizuje bezpečnost provozu. Varné kotle s nepřímým ohřevem navíc umožňují plnou kontrolu nad tepelně zpracovávaným produktem. Široká nabídka varných kotlů uspokojí potřeby zákazníků, kteří požadují objem od 30 až do 500 litrů.

číst dál >

Gastro kotle – konstrukce

Kuchyňské gastro kotle se skládají z několika klíčových součástí:

  1. Varná komora: jedná se o hlavní prvek kotle, ve kterém se vaří potraviny. Může mít různý objem - obvykle 80 nebo 100 litrů. Na trhu jsou však k dispozici varné kotle o objemu od 30 až do 500 litrů, což umožňuje přizpůsobit varny kotel potřebám provozovatele stravovacích služeb. Jednou z možností je gastro kotel na smažení, který umožňuje stálou cirkulaci produktu v komoře.
  2. Topný plášť: varné kotle jsou často vybaveny topným pláštěm, který umožňuje rovnoměrné ohřívání nádoby. Topným médiem může být pára, glycerin nebo olej, což zabraňuje připalování potravin a zajišťuje rovnoměrné vaření. Varné kotle bez topného pláště se nazývají kotle s přímým ohřevem. Zařízení s tímto pláštěm se nazývají kotle s nepřímým ohřevem.
  3. Víko: Kryt gastro kotle je navržen tak, aby se dal snadno otevírat a zavírat. Mnoho kotlů má víko, které lze nastavit do libovolné polohy pro snadný přístup k vařenému jídlu. Poklice bývají vyrobeny z nerezové oceli, ale u prémiových vařičů můžete najít poklice i z kvalitního plastu. Na trhu jsou k dispozici tzv. autoklávové kotle, u nichž hermeticky uzavřené víko umožňuje udržet vysoký tlak a teplotu během zpracování. Díky tomu je možné provádět například sterilizační procesy.
  4. Plnící a výpustné ventily: Kotle jsou vybaveny ventily pro plnění a vypouštění, což usnadňuje práci a hygienu. Kromě toho je mnoho kotlů vybaveno odtoky pro vypouštění přebytečné vody nebo jiných kapalin.
  5. Plášť: Kotle mohou mít kulatý, obdélníkový nebo čtvercový plášť, ale i netypický, např. v případě sady malých kotlů Lozamet ZE-6. Plášť je obvykle vyroben z vysoce kvalitní nerezové oceli.

Kotle - základní údaje 

Všechny dvouplášťové (nepřímý ohřev) a jednoplášťové (přímý ohřev) kotle jsou dokonale tepelně izolovány a vyrobeny z kyselinovzdorné chromniklové nerezové oceli typu 1.4301 (AISI 304), jejíž chemické složení odpovídá hygienickým normám - i když je třeba říci, že samotné pracovní komory jsou často vyrobeny z ještě odolnějších ocelí, jako je 1.4401 (AISI 316). Kuchyňské vybavení z těchto ocelí je vhodné pro styk s potravinami a pitnou vodou s maximální teplotou až 450 °C. Kuchyňské varné kotle této teploty nikdy nedosahují. Teplota média udržovaná mezi vnitřním a vnějším pláštěm je regulována na maximálně 100 °C. To zabraňuje připalování potravin, což je největší výhoda nepřímého ohřevu. Nerezové kotle snesou tlak až 0,04-0,05 MPa a u všech typů je tento tlak monitorován manometry, redukčním ventilem a pojistným ventilem, který zabraňuje přetlakování i v případě hypotetické poruchy ventilu. Každý varny kotel má vlastní baterii pro snadné plnění a údržbu.

Malé i velké varné kotle

Pro potřeby různých typů stravovacích zařízení byly vyvinuty varné kotle v širokých škálách kapacit- včetně těch pro přípravu velmi velkého množství potravin, např. kotel na brambory. Na výběr jsou také kruhové a obdélníkové varné komory a ty, které jsou navíc vybaveny míchadlem. Mezi nejoblíbenější výrobky tohoto typu pro profesionální gastronomii patří:

  • elektrický varný kotel 80l
  • elektrický varný kotel 100l
  • elektrický varný kotel 200l
  • varný kotel plynový 200l
  • varný kotel plynový 300l
  • varný kotel plynový 500l
  • gastro kotel na vaření100l
  • kotel na vaření 30l

V závislosti na konečném umístění se varné kotle dělí na volně stojící a blokové kotle, které jsou určeny k zakomponování do varných linek pro gastronomické komplexy a další zařízení. Volně stojící mají ve většině případů kulatou základnu, která usnadňuje přístup ze všech stran. Kotle určené do varných linek mají obdélníkovou nebo čtvercovou základnu.

Varné kotle pro gastronomii - elektrické, plynové a parní

Vzhledem k předmětu napájení zařízení lze kotle na vaření rozdělit do tří skupin a to na elektrické, plynové varné kotle a kotle parní.V případě elektrických a plynových kotlů si můžete zvolit mezi automatickým nebo ručním napouštěním ohřívaného média do prostoru mezi plášti. Parní varný kotel tuto možnost nemá.

Elektrické kotle

Ohřev média zde zajišťují elektrické topné články. Například u kotlů Lozamet - ty jsou umístěny ve spodní části jednotky a aktivují se v závislosti na nastavení termostatu v jednom ze tří provozních režimů. Topné segmenty jsou schopny regulovat výkon ve třech stupních, čímž optimalizují spotřebu elektrické energie použité k vytápění. Silová elektrická skříňka je vždy instalována na stěně v blízkosti varného kotle. Výkon se liší v závislosti na objemu varné komory. Například pro kotel na vaření o objemu 100 litrů je to 18 kW, zatímco pro kotel na vaření o objemu 350 litrů je výkon již 28,8 kW.

Plynové varné kotle

Plynové varné kotle mají hořáky umístěné ve spodní části přístroje, pod varnou nádobou. Můžete si vybrat mezi napojením na propan-butan nebo zemní plyn. Plameny hořáků se nikdy nedotýkají přímo dna varné nádoby. Teplo vznikající ve spalovací komoře se přenáší na médium a následně na pokrm. Přívod plynu je řízen automatickým elektromagnetickým ventilem, který reaguje na nastavení termostatu podle aktuální teploty. Spaliny jsou odváděny vývodem v zadní části varného kotle. Díky redukci jej lze snadno připojit ke komínu. Spotřeba plynu závisí na objemu varné nádoby a množství vložených surovin. Obvykle se pohybuje od 2,1 do 7,1 m³ plynu za hodinu.

Jak funguje nepřímé vytápění - dvouplášťové kotle

Nepřímý ohřev funguje na stejném principu jako rozpouštění čokolády v hrnci umístěném v druhém hrnci s vroucí vodou (vodní lázeň). Komora s čokoládou není ohřívána přímo plamenem, ale pouze nádoba obsahující vodu. Ve varné nádobě se během vaření zahřívá spodní plášť, od kterého se ohřívá médium - voda, která pak předává teplo varné komoře a nakonec tepelně upravenému výrobku.

Použití varných kotlů

Varné kotle se používají na různých místech, např.:

  • jídelny a školní kuchyně: Pro přípravu velkého množství jídel pro školáky., např. kotel na vaření brambor.
  • restaurace a hotely:K přípravě velkého množství jídel pro hosty.
  • potravinářský průmysl: Pro výrobu zavařenin, omáček a dalších potravinářských výrobků. Oblíbené jsou zde tzv. řeznické kotle, což jsou v podstatě běžné kotle určené pro zatížení typické pro průmyslové provozy a velmi velké objemy tepelně zpracovávaných surovin.
  • nemocnice a nápravná zařízení, pečovatelská zařízení: Pro přípravu zdravých a vyvážených jídel pro pacienty.

Souhrn

Varný kotel nebo varná pánev jsou základním vybavením každé průmyslové kuchyně. Díky své konstrukci a funkčnosti umožňují efektivní a bezpečnou přípravu velkého množství potravin. Výběr správného varného kotle nebo pánve závisí na konkrétních potřebách a požadavcích daného stravovacího zařízení, ale bez ohledu na výběr budou vždy klíčovým prvkem vybavení každé profesionální kuchyně. Neváhejte a obraťte se na naše pracovníky, kteří Vám pomohou vybrat ten správný spotřebič. Sortiment varných kotlů nebo pánví nabízený společností Gastromania zahrnuje spotřebiče od společností jako jsou Gastro-Haal, Gasztro Metál, ALBA HOŘOVICE, GORT, LOZAMET, KROMET, RM GASTRO, LOTUS, BERTOS a mnoho dalších.