Chladicí skříně jsou profesionálním gastronomickým zařízením, se kterým se nejčastěji setkáváme v restauracích, barech a hotelech, ale i v obchodech s potravinami a potravinářských závodech. Vyznačují se výrazně vyšší kapacitou a účinností než standardní chladničky, což z nich činí klíčové, ale také nepostradatelné vybavení každého profesionálního gastronomického provozu.

Náš internetový obchod nabízí širokou škálu vysoce kvalitních chladicích skříní dostupných v různých variantách, které splní očekávání i těch nejnáročnějších uživatelů. Následující článek si klade za cíl seznámit vás se základní terminologií, způsobem fungování a metodikou výběru, jakož i s rozmanitostí řešení na trhu, což vám umožní vybrat si spotřebič, např. gastro lednice, cateringová chladnička, co nejjednodušeji.

číst dál >

Gastro lednice - co to je?

Stejně jako domácí chladničky s plnými dveřmi, které se objevují v každé domácí kuchyni, i komerční gastro chladničky umožňují skladování zboží a nápojů při doporučené teplotě, obvykle kolem 4 °C. Chlazení nejen zachovává kvalitu výrobků, ale také zajišťuje optimální bezpečnost potravin. Co tedy můžete očekávat od profesionální chladící skříně, co nemůžete získat s domácí alternativou?

 • Účinnější chladicí systém. Na rozdíl od domácích modelů, které se zpravidla otevírají několikrát denně, se průmyslová chladnička bude používat téměř nepřetržitě a její dveře se mohou otevírat desítky nebo dokonce stovkykrát denně. Pokaždé při otevření dveří uniká studený vzduch. Aby se zabránilo opakovanému úniku studeného vzduchu a zajistila se stálá a přiměřená teplota, jsou chladicí skříně vybaveny mnohem účinnějšími chladicími systémy. To znamená, že komerční spotřebiče jsou lépe vybaveny k rychlému obnovení nastavené teploty.

 • Vyšší kvalita provedení. Gastro lednice jsou vyráběny z kvalitnějších materiálů, jako je nerezová ocel, aby odolaly náročným provozním podmínkám. Od základní konstrukce chladicího systému až po odolnější závěsy, police, výsuvy a madla jsou navrženy tak, aby odolaly náročným podmínkám profesionálních kuchyní nebo jako profesionální vybavení zázemí prodejen. Obvykle se také vyznačují vylepšenou celkovou konstrukcí, která maximalizuje kapacitu a umožňuje snadnější a hygieničtější čištění.

 • větší účinnost. Zvýšená odolnost soušástek chladicího systému a vyšší kvalita provedení se promítají do vyšší účinnosti. Chladničky pro gastronomii jsou navrženy nejen pro takzvanou provozní účinnost, ale využívají také energeticky úsporné prvky, jako je LED osvětlení, které udržuje vysokou úroveň účinnosti a zajišťuje relativně nízkou spotřebu energie. Taková řešení zase znamenají, že lze chladit více produktů při nižších nákladech.

 • větší přesnost. Při přípravě produktů ke konzumaci by měla být bezpečnost potravin vždy prioritou. Nežádoucí výkyvy teploty, byť jen o několik stupňů, mohou znamenat rozdíl mezi výrobkem, který je bezpečný ke konzumaci, a výrobkem vhodným k vyhození. Pokud je podnikání založeno na vytváření zisku, snažíme se minimalizovat odpad. Aby bylo zajištěno, že zásoby polotovarů budou vždy udržovány při optimální teplotě, nabízejí chladicí skříně vyšší úroveň přesnosti - úměrnou jejich výkonu.

Gastro lednice - základní funkce

Zde je několik základních parametrů, na které je třeba se zaměřit při nákupu profesionální chladicí skříně pro stravovací provoz:

Gastro lednice - kapacita

Snažte se vybrat chladicí skříň pro gastro s dostatečnou kapacitou, která bude odpovídat potřebám vašeho kuchyňského vybavení. U příliš malé chladicí skříně hrozí riziko plýtvání potravinami, zatímco příliš velká chladicí skříň zabere příliš mnoho místa a zvýší provozní náklady. Všimněte si, že výrobci obvykle uvádějí kapacitu spotřebiče jako celkovou kapacitu. Důležitá je však čistá nebo využitelná kapacita, což je celkový využitelný prostor v prostoru chladicí skříně. Nejběžnější kapacity jsou následující:

 • chladnička se vsuny pro GN2/1 nebo na přepravky 600x400 má nejčastěji objem jednodveřová 700 a dvoudveřová 1400 litrů, což znamená přibližně 600 a 1300 litrů čistý obsah.

 • chladnička se vsuny GN1/1 nebo s přizpůsobenými rozměry polic se nejčastěji vyskytují v hrubém objemu do 400 litrů a je vždy jednodveřová.

 • malá lednice nebo tzv. podstolová chladnička má zpravidla hrubý objem do 130 litrů.

Na trhu je k dispozici také řada řešení s dalšími objemy od 200 do 600 litrů a také větší spotřebiče o objemu 900 až 1 600 litrů. V závislosti na individuálním provedení, které výrobce používá, jsou drtivá většina lednic skladem. Vyrábí se jak s plnými dveřmi tak ve verzi s prosklenými dveřmi.

Profesionální cateringové chladničky - velikosti

Kromě vnitřní kapacity je třeba každou gastro chladničku vybírat také podle jejích vnějších rozměrů. Protože se zpravidla jedná o velkou a důležitou součást kuchyňského vybavení, je nezbytné se před nákupem ujistit, že se chladicí skříň vejde na dané místo. Důležité přitom není jen zamýšlené umístění spotřebiče. Je třeba věnovat pozornost tomu, zda jeho rozměry vůbec umožňují vnést takový spotřebič do restaurace nebo kavárny a následně s ním manévrovat přes uličky, dveře, schody a úzké chodby.

Dovedete si představit problém, když lednici koupíte a pak ji nemůžete dopravit na konečné místo, protože se chladicí skříň nevejde do vstupních dveří? Zde jsou uvedeny některé základní vnější rozměry, ve kterých se tyto spotřebiče nejčastěji objevují:

 • malé chladničky podpultové do objemu 130 litrů jsou k dispozici v rozměrech přibližně 600x600x850 mm

 • chladicí skříně s objemem do 400 litrů jsou k dispozici v rozměrech cca 600x600x1800 mm a spotřebiče s objemem cca 600 litrů v rozměrech cca 700x700x1800 mm

 • chladicí skříně o objemu cca 700 litrů mají rozměry jednodveřová cca 700x800x2050 mm. U dvoudveřových spotřebičů o objemu 1400 l jsou minimální rozměry dokonce 1400x800x2050 mm

Chladničky pro gastronomii - klimatická třída

Klimatická třída označuje nejvyšší okolní teplotu, při které může chladnička efektivně pracovat. Udržování správné vnější teploty, když je zařízení v provozu, je klíčové pro udržování konstantní teploty uvnitř a skladování produktů ve správném stavu. V Česku, stejně jako ve většině zemí Evropské unie, existují klimatické třídy pro chladicí skříně podle evropských norem. Zde jsou uvedeny hlavní klimatické třídy:

 • SN (subnormal): Okolní teplota se pohybuje od +10 °C do +32 °C. Chladicí skříň této třídy je vhodná pro chladnější prostředí.

 • N (normální): okolní teploty od +16 °C do +32 °C. Jedná se o nejběžnější třídu, která je vhodná pro standardní podmínky v obytných a komerčních prostorách.

 • ST (subtropická): okolní teploty od +16 °C do +38 °C. Tyto lednice na použití v gastronomii jsou určeny pro provoz v teplejších klimatických podmínkách, kde teplota zřídkakdy klesá pod +16 °C.

 • T (tropical): Rozsah okolní teploty od +18 °C do +43 °C. Tato třída je určena pro spotřebič, který musí pracovat při velmi vysokých teplotách typických pro tropické podnebí.

Profesionální chladicí skříně - provedení

Chladicí skříně dostupné v našem internetovém obchodě jsou vyrobeny z těch nejkvalitnějších materiálů. Na trhu dostupná řešení však umožňují vybrat si materiál šitý na míru individuálním potřebám uživatele. Naše nabídka zahrnuje modely chladicích skříní s opláštěním z nerezové oceli, práškově lakované oceli, pozinkované oceli a plastů, s plnými dveřmi nebo s prosklenými dveřmi, s možností vybavení zámkem.

Tyto materiály mohou být v provedení inox (nerez), stříbrná (galvanizovaná ocel), bílá nebo černá a v případě některých výrobců (např. výrobce chladících vitrín RAPA) v libovolné barvě vybrané z RAL palety. Toto řešení umožňuje sladit zařízení s jakýmkoliv dekorem a umožňuje (zejména v případě otevřených chladicích vitrín) promyšlený a moderní design restaurace.

Někteří výrobci levnějších přístrojů, přestože deklarují, že jsou z daného materiálu, např. nerezové oceli, vyrábí zadní stěnu skříně z nekvalitních materiálů např. pozink. Toto řešení není chybou, ale v některých případech nemusí být přínosné – zejména pro zákazníky, kteří mají ve své kuchyni extrémně složité podmínky:

 • vysoká vlhkost. Neustálý vlhký vzduch, zejména nad 60% relativní vlhkosti, může urychlit proces koroze. Vlhkost je elektrolyt, který usnadňuje tok proudu mezi katodou a anodou na kovovém povrchu, což urychluje korozi.

 • používání agresivních chemikálií (např. soli, kyseliny, zásady),

 • nedostatek pravidelného čištění prostoru za přístroji a jejich zadní částí: V místnostech znečištěných např. prachem, mastnotou, kouřem nebo prachem (např. moukou) mohou kovy včetně pozinkované oceli rychleji korodovat. Částice obsažené ve znečištěném vzduchu se mohou usazovat na kovovém povrchu a vytvářet vrstvu, která pomáhá zadržovat vlhkost a urychluje korozi.

Pokud jde o materiál, ze kterého lze komoru profesionální lednice vyrobit, nejčastěji nabízíme vnitřek komory z nerezu, ABS a dalších plastů vhodných pro styk s potravinami.

Chladicí skříň - dostupné typy a modely

Naše nabídka zahrnuje skříně lišící se kapacitou, velikostí, materiálem, ale i konečným určením pro skladování konkrétní skupiny potravin. Jsou vybaveny třeba zámkem. Existují však i v provedení, které často slouží nejen k uchovávání potravin při vhodné teplotě, ale také k vystavování produktů, jako je maso, nápoje, léky nebo květiny, nebo takové, u kterých máme mnohem širší možnosti regulace teploty. Najdete je všechny v kategorii chladící a mrazící technika:

 • lednice s prosklenými dveřmi. Zahrnují velmi široký sortiment výrobků určených do barů, obchodů a hypermarketů, ale také do jakéhokoli stravovacího zařízení, kde jsou výrobky skladovány a vystaveny zákazníkům nebo pro lepší viditelnost obsahu pro personál. Proto lze v tomto případě použít názvosloví: vitrína. Chladicí vitríny s prosklenými dveřmi mají prosklená přední dvířka. Některé specifické modely, jako je chladicí skříň do květinářství nebo lednice na staření masa, mohou mít i skleněné boční stěny nebo zadní stěnu. Jednou z nejoblíbenějších podkategorií tohoto typu výrobků jsou nápojové chladicí skříně, určené pro vystavení lahví v obchodě nebo restauraci - nápoje se obvykle podávají předními dveřmi, ale existují i ​​verze s dvířky vpředu i vzadu nebo pouze v zadní část skříně, která poslouží jako stvořená pro uskladnění produktů na prodej, které zákazníkům podává obsluha prodejny.

 • dvoukomorová chladicí skříň, známá také jako dvouteplotní skříně s plnými dveřmi. Na rozdíl od vzhledu se nejedná o produkt se dvěma dveřmi. Dvoukomorová gastro skříň má dvě chladicí komory a tedy i dvě nezávislé jednotky a ovládací panely, na kterých lze nastavit pro každou komoru jinou teplotu. Tyto výrobky mohou být dostupné jako dvoukřídlé (s komorami cca 700+700 l), jednoduché (s komorami cca 350+350 l) nebo v jiných konfiguracích. Mohou zahrnovat dvě chladící nebo jednu chladící a druhou mrazicí část. Tato varianta je vybavena nejčastěji zámkem.

 • specializované chladicí vybavení. Existují i ​​pokročilejší produkty, jako je chladicí skříň pro pekárny nebo na přepravky, která umožňuje naprogramovat rozsah teplotních změn v čase. V naší nabídce jsou i zařízení přizpůsobená určeným skupinám výrobků, jako jsou ryby, přepravky a pekáče, dorty další cukrářské výrobky jako čokoláda, pralinky atd.

Chladící skříně pro gastronomii v sortimentu e-shopu Gastromania!

Gastromania od počátku své existence věnuje velkou pozornost kvalitě nabízených produktů. Dlouholeté zkušenosti a nabyté znalosti nám umožňují spolupracovat s nejlepšími výrobci na trhu, kteří k výrobě využívají vyspělé technologie a nejlepší díly. Našim zákazníkům nabízíme gastro chladničky, chladící a mrazící skříně od výrobců jako: Liebherr, Rilling, Dora Metal, Asber - Edesa, Bolarus, Stalgast, Hendi, Redfox, RM Gastro, Arktic, Bartscher, Resto Quality, Sagi, Nordline, Vestfrost a Tefcold. Spoustu skříní máme skladem.

Srdečně vás zveme k seznámení s naší nabídkou a v případě dotazů k nabízeným produktům kontaktujte přímo náš tým!