Vysoké hrnce jsou nepostradatelné v každém stravovacím zařízení, kde se připravuje velké množství jídla. Díky jejich velkému objemu až přes 100 litrů lze vařit velké množství zeleniny najednou. Naopak úzký vysoký nerezový hrnec s menším objemem lze použít k vaření malého množství těstovin.

Při výběru úzkých a vysokých hrnců je vhodné zkontrolovat, z jakého materiálu jsou vyrobeny - to, zda je vysoký hrnec z nerezové oceli nebo hliníku, ovlivní, na jakém typu sporáku jej lze použít. Zásadní je také vybrat nerezový hrnec vysoký se správným objemem - dodávají se ve verzích od 2,5 až do  155 litrů, což bude mít mimo jiné vliv na dobu vaření.

číst dál >

Na co si dát pozor při výběru vysokých hrnců?

Přestože vysoké hrnce mohou na první pohled vypadat podobně (zejména na obrázcích v internetovém obchodě), mohou se výrazně lišit. Níže uvádíme nejdůležitější body, kterými se naše hrnce pro gastronomii liší.

Materiál konstrukce

Velké cateringové hrnce se nejčastěji vyrábějí z následujících dvou materiálů:

  1. Nerezová ocel - je slitina kovů (včetně oceli, chromu a uhlíku), která je mezi restauratéry vysoce ceněna pro své snadné čištění (přísady se během vaření méně lepí na povrch hrnce) a odolnost proti mechanickému poškození. Díky použití třívrstvého kapslového dna (tvořeného nerezovou ocelí oddělenou hliníkem) zajišťuje tento materiál rovnoměrné rozložení tepla.
  2. Hliník - hliníkové gastro hrnce se dobře uplatní v každé kuchyni, kde je potřeba nerezový a dobře teplovodivý hrnec. Hliníkové vysoké hrnce se často vyznačuje nižší cenou než nerezové vysoké hrnce, ale tato výhoda s sebou nese i určité nevýhody. Tento typ hrnce by se neměl používat pro vaření kyselých potravin, protože hliník může s kyselinami reagovat, a také jsou takové hrnce vhodné pouze pro vaření na plynovém sporáku.

Možnosti použití

Dostupné modely vysokých hrnců jsou vyrobeny z různých materiálů, takže je lze použít na různých typech sporáků. Je důležité vědět, který typ hrnce bude vhodný pro ten váš:

  1. Nerezové vysoké hrnce- lze je použít na jakémkoli typu sporáku - sklokeramickém, elektrickém, plynovém a také indukčním.
  2. Hliníkové vysoké hrnce - lze použít pouze na plynovém sporáku. Nebudou dobře fungovat v kuchyních, kde se používají elektrické nebo indukční vařiče.

Nerezové vysoké hrnce pro profesionální catering

Pokud pořizujete nerezový hrnec vysoký gastro pro cateringové zařízení je třeba nejprve zvážit, jak velké množství surovin se v něm bude vařit. To vám umožní vybrat hrnec se správnou kapacitou - díky tomu budete moci rychle uvařit požadované množství potravin, aniž byste museli použít několik menších hrnců. Vysoký velký hrnec navíc zajistí, že tekutiny lépe proniknou do zbývajících ingrediencí, což povede k plné chuti a vůni připravovaného jídla.